Panoramik Röntgen Nedir? Panoramik Röntgen Cihazı

Panoramik Röntgen Cihazı Nedir?

Panoramik Röntgen Cihazı diş görüntüleme ve kontrollerinin yapılması için kullanılan bir alettir. Tek bir çekimde diş, çene ve çene kemiklerindeki patolojik oluşumları görüntüleyebilen bu cihaz ayrıca göz ile görülemeyen tüm detayları da diş hekimlerine gösterebilmektedir. Oral Diagnoz yapılırken panoramik röntgen cihazı kesinlikle kullanılmalıdır. Bu cihazın bir diğer güzel tarafı ise hem üst hem de alt çeneyi gösterebilmesidir. Panoramik Röntgen Cihazı sayesinde artık diş hekimleri daha kolay teşhis koyabiliyor ve bu cihaz hastaların tedavisinde önemli bir rol oynamakta. Diş hekimleri genel olarak ilk kez bir hastayı kontrol ettikten sonra bu cihazı kullanırlar.

Panoramik Röntgen Nasıl Çekilir?

Genel olarak panoramik röntgen cihazının üst kısmı hastanın çene kısmına yerleştirilir. Aynı şekilde iki tane ince aparat hastanın baş kısmını çevreler. Daha sonra hekimler tarafından gerekli ayarlamalar ve düzenlemeler yapıldıktan sonra işleme başlanır. İşlem başladıktan sonra cihaz hastanın kafasının etrafında dönmeye başlar ve gereken görüntüleri bilgisayara aktarır. Böylelikle hastanın tedavisi için gereken görüntüler alınmış olur ve işlem son bulur. Bunların yanı sıra panoramik röntgen cihazı ağızlarını açmakta zorlanan hastaların da rahat bir şekilde röntgenlerini çekebilir. 

panoramik röntgen cihazları

Çekim Sırasında Hastalar Ağrı Çeker mi?

Birçok hasta röntgen çekim sırasında acı çekeceğini düşünerek korkuya kapılmaktadır. Panoramik Röntgen çekimi sırasında hastalar asla bir ağrı ya da acı hissetmezler. Çekim sırasında ağrı ya da acı hissetmek mümkün olmadığı için hastalar rahat bir şekilde panoramik röntgen çektirebilir.

Panoramik Röntgen Çekimi Zorunlu Mudur?

Hastalık ilerlemeden erkenden teşhis koymak için hastalardan çeşitli röntgen vb. şeyler istenebilir. Bunlardan birisi de Panoramik Röntgen çekimidir. Kist, çürük ve tümör gibi benzeri önemli hastalıklar için röntgen çekimleri zorunlu bir hale gelmiştir. Ayrıca cerrahi işlemler öncesinde de panoramik röntgen çekilmesi zorunludur. Bu işlem sırasında eğer panoramik röntgen yeterli olmaz ise bu sefer hekimler Dental Tomografi işlemine başvurmaktadır.

Hamileler Panoramik Röntgen Çektirebilir Mi?

Hamileler panoramik röntgenin yanı sıra diğer tüm röntgen çeşitlerinden de uzak durmalıdır. Diş hekimleri tarafından hamilelerin panoramik röntgen çektirmesi önerilmiyor. Dolayısı ile hamileler panoramik röntgen ve diğer röntgenlerini doğumdan sonra çektirmelidir. Planlı hamileliklerde ise anne adayı kişiler bir diş hekimine danışmalı ve diş sorunlarını hamilelik öncesi dönem de halletmelidir.

Panoramik Röntgen Çekimi Zararlı Mıdır?

Panoramik röntgen diğer tüm röntgen türlerinin de yaydığı gibi radyasyon yaymaktadır. Diğer röntgen türlerine göre daha az radyasyon yayan panoramik röntgen zararı en az olan röntgen türlerinden birisidir. Panoramik röntgen çekimi sırasında kullanılan modern teknikler radyasyon seviyesini en aza indirmeyi sağlar. Acı ve ağrı da hissettirmeyen panoramik röntgen bu sayede en güvenilir röntgen türlerinden birisidir.

Panoramik Röntgenin Avantajları

Erken teşhis ve tedavi planlamasında oldukça büyük bir rol oynayan panoramik röntgenin birçok avantaj sağlayan özellikleri bulunmaktadır. Bunlardan bazıları;
l Panoramik röntgen sayesinde çenedeki tümoral ve kistik yapılar, gömük, çürük ve çarpık dişler rahat bir şekilde tespit edilebilir,
l Tüm dişler tek bir görüntü üzerinde sunulmaktadır ve bu durum diş hekimleri açısından da oldukça avantajlıdır,
l Panoramik röntgenin en önemli özelliği ise erken teşhis koyma yeteneğidir. Panoramik röntgen çekimi sayesinde diş hekimleri hastaların bir hastalığa sahip olabileceğini erkenden anlamalarını sağlamakta.
Son olarak Panoramik röntgen çektirmek isteyen hastaların kliniklerden randevu alması gerekmektedir. Randevu sayesinde hastaların beklemesine gerek kalmaz ve istedikleri gün ve saat diliminde röntgen çekimini gerçekleştirebilirler.